Рекомендовано DPA:

Domini Canes

Шо хочеш..

Ніч накрила величне і прекрасне місто, знане як Багдад-на-Підземці. Разом з нею з’явився чарівний гламур, який належить не тільки одній Аравії. В розмаїтому маскараді вулиць, базарів та обнесених стінами будинків міста, цього західного форпосту романтики, жили такі ж люди, як і ті, що так бентежили нашого старовинного друга – пана Ґ. А. Рашида. І хоча одягалися вони вже не так, як привик бачити Ґ. А. у старому Багдаді, а на одинадцять сотень років ближче до останнього писку моди, та під одягом вони були, приблизно, такими  ж самими, як і тоді.

Віч-на-віч, ви, у кожному кварталі, легко могли зустрітити Маленького Горбуна, Синдбада Моряка, Мішкуватого Кравця, Прекрасного Перса, Одноокого Дервіша, Алі Бабу і сорок розбійників, а з ними Перукаря з його шістьма братами, та всю ту стару арабську банду.

 

Але давайте до наших муфлонів.

Старий Том Кроулі був халіфом. Він мав 42 000 000 доларів у привілейованих акціях та облігаціях забезпечиних золотом. У ці часи, щоб називатися халіфом треба було мати гроші. Бути халіфом по старому стилю ведення бізнесу, як містер Рашид, зараз вже не є безпечно. Якщо ви зустрінете когось на базарі, в турецькій бані, або просто в боковій вуличці і запитаєте про його приватні чи особисті справи, поліцейський суд вами не натішиться.

Старий Том втомився від клубів, театрів, обідів, друзів, музики, грошей та всього іншого. Хочеш бути халіфом – маєш зневажати все, що можна купити за гроші, а потім вийти і спробувати захотіти те, чого купити не можна.

Прогуляюсь містом сам – подумав старий Том – спробую чи не зможу намутити щось нове. О – я, здається читав, що в старі часи якийсь, чи король, чи велетень, Кардіфф, начепивши фальшиві бакенбарди, в персіанському стилю чіплявся до людей, яким не був представлений. А шо – непогана ідея. Ті, кого я знаю, мене давно захарили одноманітністю. А цей Кардіфф вибирав з поміж тих у кого трабли, давав їм золото.. цехіни здається.. потім їх або одружував, або влаштовував на добру урядову роботу. Треба й мені щось таке. Мої гроші за його не гірші, навіть якщо журнали і запитують мене кожен місяць, де я їх взяв. Думаю ввечері я цю кардіфську епопею й впроваджу. Побачимо – як воно піде.

Одягнений по простому, старий Том Кроулі покинув свій палац на Медісон Авеню і пішов спершу на захід, потім звернув на південь. Коли він вступив на тротуар, доля, що тримає кінці струн в своєму центральному офісі і керує життям усіх зачарованих міст, потягнула за нитку і молодий чоловік, що знаходився за двадцять кварталів далі, глянув на стінний годинник і одягнув своє пальто.

 

Джеймс Тернер працював у одній з тих маленьких затишних чисток капелюхів, в якій, при відкритті дверей алярмить пожежна сигналізація, і де вашого капелюха чистять при вас, але два дні. Джеймс стояв цілий день при електричній машині, яка обертала капелюхи швидше, ніж кращі бренди шампанського, обертають вам в голові. Зважаючи на вашу допитливість, щодо особистого вигляду незнайомого вам молодого чоловіка, я дам вам його модифікований опис. Вага 118; колір обличчя, волосся і мозку – світлий; висота, п’ять футів; вік близько двадцяти трьох років; одягнений в костюм з зеленувато-блакитної саржі, за $ 10; в кишенях два ключі і шістдесят три центи дрібними монетами. Але не робіть помилкових висновків, якщо цей опис звучить вам як Загальна Тривога – Джеймс не був ані втрачений, ані мертвий.

Come on!

Джеймс стояв на своїй роботі цілими днями. Його ступні були дуже ніжними і надзвичайно чутливими, чутливими до будь-якого на них впливу ззовні. Весь довгий день вони палали, завдаючи йому багато страждань та незручностей.

Але робота приносила дванадцять доларів на тиждень, які були необхідні йому, щоб триматися на ногах, навіть якщо ті відмовляються тримати його.

Джеймс Тернер мав власну концепцію того що таке щастя. Так само як ви і я. Але з вашої точки зору, насолода – це тинятися світами на яхтах чи автомобілях і кидатись дукатами  в диких птахів. Моя насолода – викурити сигарету, спостерігаючи за борсуком, гримучником чи совою, як вони, одне за одним, зникають у прерії – своєму загальному домі.

Ідея про блаженство Джеймса Тернера була його власною і зовсім іншою. Піти після завершення роботи додому. Після невеличкої вечері – стейк, картопля Бесесмера, печені яблука та кава з цикорієм, він піднімається у свою кімнату – п’ятий поверх, вікна у двір. Там він знімає черевики та шкарпетки, прикладає  підошви своїх палаючих ніг до холодних трубок  залізного ліжка і читає морські небилиці Кларка Рассела.

Вишуканий рельєф прохолодного металу, в поєданні з його палаючими підошвами, це було його вечірнє щастя. Його улюблені романи ніколи не набридали йому; море і пригоди мореплавців були його єдиною інтелектуальною пристрастю.

Ніхто з мільйонерів, ніколи,  не був щасливішим, ніж  Джеймс Тернер, що ліг відпочити.

Покинувши майстерню по чищенню капелюхів, він аж на три квартали звернув з дороги додому, щоб поритися у тротуарних секондхендових букіністичних викладках. Декілька разів він, за пів ціни, підбирав там томики Кларка Рассела в м’якій палітурці.

Поки він, як людина з науковим нахилом, схилявся над над купою відторгнутої ринком макулатури, старий халіф Том саме шпацерував собі повз нього. Гостре око, збагачене двадцятирічним досвідом у виробництві прального мила (зберігайте обгортки!), миттєво ідентифікувало бідного, але проникливого науковця – гідного об’єкта, вартого його халіфатських капризів. Він зійшов двома невисокими сходинками з тротуару і не вагаючись звернувся до об’єкта своєї майбутньої щедрості. Його перші слова були не гірші і не кращі за банальні привітання.

Джеймс Тернер з “Перекроєним кравцем” в одній руці і “Божевільним шлюбом” у іншій, глянув прохолодно.

Вали звідси, сказав він – я не хочу купувати ані вішалок для одягу, ані земельних ділянок у Ханкіпу, Нью-ДжерсіВали пограйся зі своїм ведмедиком Тедді.

– Молодий чоловіче – сказав халіф ігноруючи нешанобливий тон чистильщика капелюхів – я бачу, що ви схильний до конкретної науки. Навчання – це одна з найкращих речей у світі. Я ніколи не мав чогось такого, що варте уваги, але захоплююсь коли бачу це в інших. Я сам з Заходу і ми там не уявляєм нічого крім голих фактів. Можливо я не зміг би зрозуміти яку поезію, чи які натяки в тих книжках, що ти тримаєш, але мені подобається бачити як комусь здається, що він розуміє це.

Я коштую близько $ 40,000,000, і  стаю багатшими кожен день. Я піднявся виробляючи “Срібне мило тітки Патті”. Це мій винахід. Я експериментував протягом трьох років, перш ніж отримав потрібну суміш хлориду натрію і їдкої поташової соди. Відтак я зняв близько 9 000 000 доларів з мильного бізнесу, а потім вклав у фючерси на кукурудзу і пшеницю. Мені здається у вас є літературна та наукова схильність, і я скажу вам, що я зроблю. Я оплачу вашу освіту у найкращому коледжі у світі. Я готовий платити за те, щоб ви рилися в мистецьких галереях по всій Європі, а у фіналі прилаштую вас до доброго бізнесу. Вам не треба буде робити мило, якщо маєте щодо цього застереження. За вашим одягом та зашмарованою краваткою я бачу, що ви дуже бідний; і, що ви не зможете дозволити собі відмовитися від такої пропозиції. Відтак – коли ви хочете почати..?

Чистильщик капелюхів підняв погляд на Тома і той побачив очі Великого Міста. В них була холодна правомірна підозра; вирок суду, що був призупинений так, як Амана вже було повішено;  самозбереженя, а також виклик, цинізм, цікавість та непокора. І, може вас це здивує, – дитяче прагнення до доброзичливості та спілкування, яке треба приховувати гуляючи серед  “чужих банд”. Бо в Новому Багдаді, щоб вижити, ти повинен підозрювати всіх, хто сидить, живе, п’є, їздить, ходить, або спить у сусідньому кріслі, будинку, або кімнаті.

Майкя не купую нічого– сказав Джеймс Тернер, – твій бізнес то шнурівки для взуття? Мені не порібні шнурівки, так само як авторучки, золоті окуляри, які ти щойно знайшов на вулиці, трастові сертифікати і все інше. Чи може я схожий на одного з тих, що спустилися з Гелікон Холу по уявній пожежній драбині? Шо тебе накриває?

Сину, – сказав халіф, включивши інтонації Харуніша – я маю $ 40,000,000. Я не хочу щоб це поклали в мою труну, коли я помру. Я хочу пустити їх на щось добре. Я побачив як ти тут риєшся в цій літературі і подумав, що підтримаю тебе. Я підтримую міссіонерський фонд на $ 2,000,000, але що я з цього маю? Нічого крім розписки від їхнього секретаря. А ти той тип молодого чоловіка, в якого я хочу вкласти і побачити що гроші можуть з нього зробити.

Того вечора в “Старому книжковому магазині” було чомусь неможливо знайти Кларка Рассела. А роздратування Джеймса Тернера від палаючих ніг не послаблювало його темперамент. Він хоч і був скромним чистильщиком капелюхів, але характером був рівний будь-якому халіфу.

Слухай ти, старий машеннік– сказав він, сердито, – йди своєю дорогою. Я не знаю у що ти там граєш – хочеш розміняти фальшивий чек на $ 40,000,000? Я не ношу при собі так багато. Але при мені завжди витончений лівий, який ти отримаєш, якщо не заберешся звідси на..

– Ти звинувачуєш мене, малий гівнюк? – скипів халіф.

 

І отримав від Джеймса заявлений короткий лівий.. Старий Том схопив того за комір і тричі лупнув; чистильщик капелюхів пішов в клінч і вони перевернули два книжкові стелажі. Надійшовший полісмен  відвів їх обох до найближчого постерунку.

Бійка і дрібне хуліганство – сказав полісмен сержантові.
Триста доларів під заставу, – сказав сержант категорично але з цікавістю.
Шістдесят три центи, – сказав Джеймс Тернер зі сміхом.

Халіф обшукав кишені, назбирав чотири долари дріб’язком.

Я коштую – сказав він, – сорок мільйонів доларів, але..
Закрийте їх, – наказав сержант.

У своїй камері Джеймс Тернер лежав на ліжку і роздумував.
Можливо у нього є гроші, а можливо нема. Але якщо є і якщо нема – якого він тягне в бізнес інших? Коли людина знає чого хоче і може це отримати, то це те саме, що для нього $ 40,000,000”.

Тут до Джеймса прийшла ідея, що освітила його обличчя. Він зняв шкарпетки, підтягнув ліжко до дверей, розкішно розтягнувся і поклав свої палаючі ступні на холодні решітки дверей камери. Правда щось тверде під ковдрою створювало певний дискомфорт. Він потягнувся і витяг звідти томик Кларка Рассела під назвою “Коханка Моряка”. Великий кайф задоволення огорнув його.

До решітки дверей його камери підійшов охоронець і сказав:

Чуєш, малий, той старий бовдур, якого закрили разом з тобою, виявився не просто так собі. Він подзвонив своїм друзям і зараз сидить за столом з рулоном баксів розміров з подушку у вагоні Пульмана. Він хоче виручити тебе, щоб ти вийшов і побачився з ним.

– Скажи йому, що мене немає вдома..

 

© Переклад Майк Новосад.

Преображенська

Преображенська

Domini Canes

Domini Canes